Elsa Ström-Ciacelli

Elsa Ström-Ciacelli
Elsa Ström-Ciacelli
Elsa Ström-Ciacelli
Elsa Ström-Ciacelli
Elsa Ström-Ciacelli
Elsa Ström-Ciacelli
Elsa Ström-Ciacelli
Elsa Ström-Ciacelli

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ELSA STRÖM-CIACELLI (1876-1952): Hamnbild, signerad E. Ström-Ciacelli, olja på duk, ca 65x74 cm.

"Kvinnliga pionjärer - berömda och bortglömda"

De senaste åren har det gjorts en hel del viktiga insatser för att lyfta fram betydelsefulla kvinnliga konstnärskap. Arbetet har resulterat i att Sigrid Hjertén, Vera Nilsson och Siri Derkert m.fl. numera rankas lika högt som deras jämnåriga manliga samtida kollegor.

Ett viktigt projekt var till exempel Moderna museets satsning "Det Andra Önskemuseet" (2006-2009) som syftade till att komplettera samlingen med verk av kvinnliga konstnärer främst från 1900-talets första hälft. Museet förvärvade då bland annat in Tora Vega Holmströms verk "Främlingar". Det finns dock mycket mer att göra och mer konst från kvinnliga pionjärer att upptäcka.

595772

2018-12-04