Smörask med lock porfyr 1800-talets första hälft
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SMÖRASK med lock, 1800-talets början, blybergsporfyr, brännförgylld lockknopp i form av pinjekotte och bladverk, vridet fasetterat lock, höjd ca 9,5, diameter 12,5 cm
Locket med kantlagning, smärre nagg, locket och asken möjligen ej ursprungligen sammanhörande
596129
2018-12-10