Smörask med lock porfyr 1800-talets första hälft

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SMÖRASK med lock, 1800-talets början, blybergsporfyr, brännförgylld lockknopp i form av pinjekotte och bladverk, vridet fasetterat lock, höjd ca 9,5, diameter 12,5 cm

Locket med kantlagning, smärre nagg, locket och asken möjligen ej ursprungligen sammanhörande

596129

2018-12-10