Stig Lindberg vas och fat
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG (1916-1982), vas och fat, 1900-talets mitt, Gustavsberg, fajans, vas med målad dekor av ränder, undertill märkt med Gustavsbergs Studiohand i blått Sweden 179, fat, lövformat med målad dekor av bla fiske och frukt, undertill märkt med Gustavsbergs Studiohand i blått Sweden 4, vasens höjd ca 31.5 cm, fatslängd ca 30.5 cm
Nagg och avslag på bottenkanten av vasen, färgen är något ojämnt på vasen, bruksslitage
596149
2018-12-05