Stig Lindberg vas och fat

Stig Lindberg vas och fat
Stig Lindberg vas och fat
Stig Lindberg vas och fat
Stig Lindberg vas och fat
Stig Lindberg vas och fat
Stig Lindberg vas och fat
Stig Lindberg vas och fat
Stig Lindberg vas och fat
Stig Lindberg vas och fat
Stig Lindberg vas och fat
Stig Lindberg vas och fat
Stig Lindberg vas och fat

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

STIG LINDBERG (1916-1982), vas och fat, 1900-talets mitt, Gustavsberg, fajans, vas med målad dekor av ränder, undertill märkt med Gustavsbergs Studiohand i blått Sweden 179, fat, lövformat med målad dekor av bla fiske och frukt, undertill märkt med Gustavsbergs Studiohand i blått Sweden 4, vasens höjd ca 31.5 cm, fatslängd ca 30.5 cm

Nagg och avslag på bottenkanten av vasen, färgen är något ojämnt på vasen, bruksslitage

596149

2018-12-05