Peter Dahl färglitografier ur Fredmans Epistlar

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PETER DAHL (född 1934): Fredmans Epistlar, 4 st, inklusive: nr. 23, "Som år et Soliloquium då Fredman låg vid krogen Kryp. In, gent emot Banco-bufet, en sommar-natt år 1768", nr 34 ´´Til Movitz, när elden var lös i hans Quarter uti Kolmåtar-gränden´´, nr 58 ´´Öfver Kilberg, Bacchi man och Ordens Officiant i Templet Elegie´´, samt nr 76 ´´Til Mutter på Wismar, rörande Hans Jergen, då han blef utpiskad ifrån Balen´´, 1984, signerade Peter Dahl, färglitografier, bladstorlek ca 43x30 cm

HISTORIK:Peter Dahl illustrerade på 1980-talet Carl Michael Bellmans Fredmans Epistlar, i både monumentala oljemålningar och i akvareller som blev förlagor för det grafiska verket.

Smärre slitage

596152

2018-12-05