Børge Mogensen fåtölj och fotpall
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, ´´Høg slædestol´´ fåtölj samt fotpall, 1900-talets andra hälft, modell nummer 2254 och 2248, Fredericia Stolefabrik, Danmark, ek med lösa stoppade kuddar klädda i tyg, etikettmärkta, sitthöjd ca 37 cm, nackkudde medföljer
Senare klädsel, klädsel saknas mässingknoppar, bruksslitage, märken
596177
2018-12-08