Børge Mogensen fåtölj och fotpall

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BØRGE MOGENSEN, ´´Høg slædestol´´ fåtölj samt fotpall, 1900-talets andra hälft, modell nummer 2254 och 2248, Fredericia Stolefabrik, Danmark, ek med lösa stoppade kuddar klädda i tyg, etikettmärkta, sitthöjd ca 37 cm, nackkudde medföljer

Senare klädsel, klädsel saknas mässingknoppar, bruksslitage, märken

596177

2018-12-08