Mappin & Webb´s, resegarnityr för gentleman

Klubbat för:

1 500 SEK

3 000 SEK

MAPPIN & WEBB´S, resegarnityr för gentleman, omkring 18/1900, England, London, väska i svinläder med flertal fack och föremål, bla. flertal rakknivar, strigel, skohorn, visitkortshållare, skrivettui, sybehör, bläckhorn, tändare, locktång, 9 st flakonger i glas med silverkork, kontrollstämplar, flertalet delar med vapenskölp föreställande arm som griper ödla, möjligen McCarthy crest, assesoarer i läder med monogram HMW samt väskans framsida med monogram HMW 1st L G, väskans utvändiga mått ca höjd 25 cm, 28 x 41 cm

Läder med åldersrelaterat slitage, samt silverkorkar med bucklor, nyckel till väskans lås saknas

596241

2018-12-05