Bordsarmaturer Kina Kanton
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSARMATURER, 1 par, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, Kanton, balusterformade, med hänklar i form av fohundar, dekor av reserver med figurscener i emaljfärger, järnoxid, sepia och guld samt i relief av salamandrar, höjd exkl. lampfattning ca 32 cm
Borrade för el, en med kantlagning
596333
2018-12-08