Äldre böcker i samtida pergamentband, 11 vol.

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ÄLDRE BÖCKER I SAMTIDA PERGAMENTBAND (11). 1600- och 1700-tal, varierande skick,blandat innehåll, mestadels teologi, men även historia och exegetik.
Bland annat: BUDDEUS. Instritutiones theologiae dogmaticae. Leipzig, 1724, HOLLAZIUS. Examinis theologici acromatici... Rostock & Leipzig, 1722, LIVIUS. Historiarum ab urbe condita decadis III. Frankfurt am Main, Jacob Fischer, 1634, MAGDALIANO. Operis hierarchici, sive, De ecclesiatico principatu... Lyon, 1609.

Med flera.

Inalles 24 volymer. Ej kollationerade. Defekter och skador kan förekomma, liksom lösdelar.

Se text!

596475

2018-12-17