Matservis formgven Arthur Percy
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
3 500 SEK
ARTHUR PERCY, "Vinranka", matservis, ca 92 dlr, Gefle porslinsfabrik, flintgods, blå dekor av vinrankor, delvis märkta VINRANKA MADE IN SWEDEN PERCY, bestående av: 12 mattallrikar, 12 kaffekoppar med fat, 12 assietter, 12 stora djupa tallrikar, 11 djupa tallrikar, 10 soppskålar, 10 desserttallrikar, 1+1+1+1 uppläggningsfat, 2 kannor, 2 djupa uppläggningsskålar, 1 gräddkanna, 1 sockerskrin med lock, 1 soppterrin, 1 kaffekanna, 1 såskar
Bruksslitage, förekommer mindre nagg,
596512
2018-12-07