Matservis formgven Arthur Percy

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 500 SEK

ARTHUR PERCY, "Vinranka", matservis, ca 92 dlr, Gefle porslinsfabrik, flintgods, blå dekor av vinrankor, delvis märkta VINRANKA MADE IN SWEDEN PERCY, bestående av: 12 mattallrikar, 12 kaffekoppar med fat, 12 assietter, 12 stora djupa tallrikar, 11 djupa tallrikar, 10 soppskålar, 10 desserttallrikar, 1+1+1+1 uppläggningsfat, 2 kannor, 2 djupa uppläggningsskålar, 1 gräddkanna, 1 sockerskrin med lock, 1 soppterrin, 1 kaffekanna, 1 såskar

Bruksslitage, förekommer mindre nagg,

596512

2018-12-07