Uniform Väg- och vattenbyggnad Rubinska samlingen

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

UNIFORM, svensk, för officer vid Väg- och vattenbyggnadskåren, vapenrock m/1886, epåletter, sabelkoppel och bicorne med svart plym

PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.

596548

2018-12-06