Serveringsfat 1800-tal England

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 200 SEK

SERVERINGSFAT, 1800-talets andra kvartal, möjligen England, glaserat flintgods, konturerat brätte, kanaler i relief med fördjupning för uppsamling för sky, längd ca 49 cm

Proveniens: Släkten Ehrenborg, Kråks Herrgård, Västergötland.

Spricka, krackeleringar

596734

2018-12-07