Serveringsfat 1800-tal England
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 200 SEK
SERVERINGSFAT, 1800-talets andra kvartal, möjligen England, glaserat flintgods, konturerat brätte, kanaler i relief med fördjupning för uppsamling för sky, längd ca 49 cm
Proveniens: Släkten Ehrenborg, Kråks Herrgård, Västergötland.
Spricka, krackeleringar
596734
2018-12-07