Om exlibris, boktryckarmärken m.m. av A. Sjögren
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARTHUR SJÖGREN. SJÖGREN, ARTHUR. Förteckning å svenska bokägaremärken (exlibris) utställda vid Föreningens för Bokhandtverk utställning i Nordiska Museet... 1908. Stockholm (Föreningen för Bokhandtverk) 1908 (kolofon 1909).
8:o (ca 233x183 mm.). Planscher o.a. ill.
Samtida brunt halvklotband, sparsamt guldornerad rygg m. guldpressat vapen i nedre kant (Rudbeck), marmorerade snitt. Medbundet originalomslag. (Hedberg). Framför bakre omslag inbundet handskrivet undertecknat brev (rörande boken) från Arthur Sjögren till friherre Joh. Rudbeck, daterat 31 aug 1909 på monogrammerat brevpapper, omfattande 1 1/2 sida i 8:o. Namnteckning Joh. Rudbeck, exlibris Erik Gjethwoldsen, Bengt Jansson. Även medbundet prospektom 2 sidor rörande Föreningen för Bokhandtverk och dess bokutgivning. Löst bifogad urklippt o. monterad recension av Birger Lundell. Med flera böcker o. särtryck om exlibris, boktryckarmärken, bokhistoria m.m. av Arthur Sjögren, även en del om densamme. 4 med dedikation. Olika format, band o. hftn. 17 vol. o. 5 häften.
Omfattar bl.a.: Svenska exlibris. I. Topografiska exlibris. I (Stockholm 1915, numrerad upplaga 54 av 100, senare hfrbd), Om boktryckare- och förläggaremärken under 1400-talet. Några anteckningar (Stockholm 1908, separattryck i 100 ex ur Nordisk Boktryckarekonst, senare marmorerat pbd), Reformationen och boktryckarekonstens utveckling (Stockholm 1919, senare halvklot), Ur anteckningsboken. I. Konst- och kulturhistoriska anteckningar (Stockholm1921, senare marmorerat pbd), Något pm konstnärliga visitkort (Stockholm 1910, särtryck ur Nordisk Boktryckarekonst, dedikation t. Otto G. Carlsund, senare marmorerat pbd), med flera.
Se text
596751
2018-12-17