Hertha Hillfon skulptur/väggrelief
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HERTHA HILLFON (1921-2013): Mun, formsprutad ofärgad plast, höjd 39, 56x16 cm
PROVENIENS: Karin Björquist
HISTORIK: Munnen gjordes inte bara i lera utan också i glas, plast och aluminium. En plastvariant gjordes som multipel till Konstfrämjandets utställning Multi Maxi Mini 1970. Auktionens plastmun inköptes av inlämnaren på Moderna Museet samma år.
Smärre märken och skador
596903
2018-12-07