Hans Wiggman brännvinssked silver
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HANS WIGGMAN, brännvinssked, silver, blad med svisselerad dekor i form av ett kors, godronerat skaft med avslutning i form av kronknopp med ringhängen,stämplad HW, troligen före 1759, mästare Kalmar 1712-1761, längd 14 cm
Blad med spår av förgyllning
596998
2018-12-07