Hans Wiggman brännvinssked silver

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

HANS WIGGMAN, brännvinssked, silver, blad med svisselerad dekor i form av ett kors, godronerat skaft med avslutning i form av kronknopp med ringhängen,stämplad HW, troligen före 1759, mästare Kalmar 1712-1761, längd 14 cm

Blad med spår av förgyllning

596998

2018-12-07