Besticksdelar silver Svensk Rund 1800-tal
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
3 500 SEK
BESTICK, 20 dlr, silver, modell Svensk Rund, 1800-talets första kvartal, olika mästare bl a Daniel Hallman(verksam 1805-1825), Stockholm, respektive Seseman, Arboga, bestående av: 20 matskedar, total vikt ca 1310 g
Monogramgravyrer förekommer
597252
2018-12-07