Jan Bocan fåtöljer

Jan Bocan fåtöljer
Jan Bocan fåtöljer
Jan Bocan fåtöljer
Jan Bocan fåtöljer
Jan Bocan fåtöljer
Jan Bocan fåtöljer
Jan Bocan fåtöljer
Jan Bocan fåtöljer
Jan Bocan fåtöljer
Jan Bocan fåtöljer
Jan Bocan fåtöljer
Jan Bocan fåtöljer
Jan Bocan fåtöljer
Jan Bocan fåtöljer

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

JAN BOCAN, fåtöljer, 1 par, formgivna för den tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972, karmarna i rödlackerat böjträ, sits och rygg i rotting, höjd 71 cm

PROVENIENS
Tjeckoslovakiska ambassaden Stockholm.

HISTORIK
Enligt uppgift tillverkade av Thonet.

Bruksslitage

597428

2018-12-17