Brosch med mabépärla och rosenslipade diamanter

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 500 SEK

BROSCH, 18 k gult-och vitt guld, rund med dekor av en mabépärla Ø ca 4.8 mm, omgiven av rosenslipade diamanter, totalt ca 0.02 ct, samt vita pastestenar, centredelen stämplad Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1895, diameter ca 4.2 cm, totalvikt ca 16 g

En rosenslipad diamant saknas, mabépärlan med ojämnheter på ytan, ställvis anlöpning, sannolikt omgjorts av ett annat smyck, bruksslitage

597474

2018-12-11