Brosch med mabépärla och rosenslipade diamanter
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 500 SEK
BROSCH, 18 k gult-och vitt guld, rund med dekor av en mabépärla Ø ca 4.8 mm, omgiven av rosenslipade diamanter, totalt ca 0.02 ct, samt vita pastestenar, centredelen stämplad Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1895, diameter ca 4.2 cm, totalvikt ca 16 g
En rosenslipad diamant saknas, mabépärlan med ojämnheter på ytan, ställvis anlöpning, sannolikt omgjorts av ett annat smyck, bruksslitage
597474
2018-12-11