Äldre astronomi m. m., 30 vol.

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ÄLDRE ASTRONOMI M. M. (30). Parti omfattande diverse äldre (1700-tal oh 1800-tal) böcker och skrifter om astronomi, bland annat:
FERGUSON, JAMES. Astronomien, uppå Sir Isaac Newtons grundsatser, lätt och begriplig gjoird för dem, som ej studerat mathematiken... Öfwersatt ifrån andra engelska uplagan, af år 1757. Strängnäs, Lars Arfvids. Collin, 1771.
8:o. 210 x 125 mm. (2), LX, (2), 331, (9) s. 10 utvikbara graverade planscher. Nött samtida halvfranskt band. Saknar försättsbladet. En del småfläckar och enstaka anteckningar.

Svensk översättning av Eric Wasberg, företal av Pehr Wilhelm Wargentin och Jacob Serenius.

[Som föregående, saknar de 2 sista bladen i registret].

(FALCK, MATTHIAS, övers.). Newtons philosoåphiska systeme, lämpadt efter unga herrars och fruntimmers begrep... Öfversättning ifrån engelskan. Stockholm, hos Carl Stolpe, 1782.
12:o. 138 x 86 mm. 156 s. Illustrerad. 2 planscher, varav 1 utvikbar. Nött marmorerat samtida pappband.

[Som föregående, andra upplagan, 1786, 2 exemplar].

SCHULTÉN, NathanaËl GERHARD. Kårt underrättelse uti läran om globerna och de första begrepp af astronomien, jämte anvisning at lära känna stjernorna. Andra uplagan, tilökt och förbättrad. Stockholm, Joh. Sam. Ekmanson, 1798.
8:o. 165 x 105 mm. 68 s. 2 utvikbara graverade planscher. Nött och solkigt samtida gråpappband. Fläckig inlaga, en plansch loss och med revor. Dåligt skick.

Med flera. Bland annat Akademiska avhandlingar av Jonas J. Brändström, Joh. M. Agardh, Peter Elvius, Daniel Melanderhjelm m. fl.

Inalles 30 volymer, böcker och häften. Ej kollationerade, defekter och skador kan förekomma, somliga ej kompletta lösdelar.

Se text!

597599

2018-12-15