Spetsglas Adolf Fredrik

Spetsglas Adolf Fredrik
Spetsglas Adolf Fredrik
Spetsglas Adolf Fredrik
Spetsglas Adolf Fredrik
Spetsglas Adolf Fredrik
Spetsglas Adolf Fredrik

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

VINGLAS, 5 st, snarlika, 1700-tal, gröntonad glasmassa, 3 st med omvikt fotkant, varav en med metallinfattning, 2 med ovoid cuppa, graverad dekor av kung Adolf Fredriks monogram under kunglig krona, höjd ca 13-14 cm

PROVENIENS: Nils von Heidenstam (1890-1978)

597632

2018-12-19