Glas 1700-tal

Glas 1700-tal
Glas 1700-tal
Glas 1700-tal
Glas 1700-tal
Glas 1700-tal
Glas 1700-tal

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

GLAS, 1700-tal, England, Schlesien och Böhmen, 15 delar, bestående av 5 vinglas, 3+3 starkvinsglas samt 4 tumlare, samtliga med målad gulddekor, fasettslipade, 2 tumlare samt 1 vinglas med graverad dekor i form av vapensköld samt monogram, delvis formblåsta, höjd ca 8-15,5 cm

Ett glas med lagad fot, dekorslitage, enstaka mindre nagg

597663

2018-12-19