Tumlare silver Martin Bernström
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TUMLARE, silver, Martin Bernström (1742-1779), stämplad Härnösand 1779, meanderdekor längs mynningens utsida, graverad dekor, spår av invändig förgyllning, diameter 58 mm, höjd ca 3 cm, vikt ca 24 g
Mynning med bristning, bucklig
597925
2018-12-14