Tumlare silver Martin Bernström

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TUMLARE, silver, Martin Bernström (1742-1779), stämplad Härnösand 1779, meanderdekor längs mynningens utsida, graverad dekor, spår av invändig förgyllning, diameter 58 mm, höjd ca 3 cm, vikt ca 24 g

Mynning med bristning, bucklig

597925

2018-12-14