Sköld Indien 1800-tal
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PARERSKÖLD, s ka madu, 1800-tal, södra Indien, Maratha, skölddel i stål med ciselerad och punsad dekor av jaktscener samt 4 sköldbucklor, bemålad baksida med sstiliserade blommor, horn med avslut av spetsar i smide, längd ca 93 cm
Slitage
598039
2018-12-11