Brännvinsglas 1700-tal

Brännvinsglas 1700-tal
Brännvinsglas 1700-tal
Brännvinsglas 1700-tal
Brännvinsglas 1700-tal
Brännvinsglas 1700-tal
Brännvinsglas 1700-tal
Brännvinsglas 1700-tal
Brännvinsglas 1700-tal

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

DRICKSGLAS, 7+1, 1700-tal och 1800-talets början, 6 spetsglas med kraftig fot, 1 par, 1 selterglas, samtliga med graverad dekor, 1 glas med Fredrik den stores (Fredrik II av Preussen) monogram, höjd ca 10-12,5 cm

PROVENIENS: Nils von Heidenstam (1890-1978)

598233

2018-12-19