Kankeltryck

Kankeltryck
Kankeltryck
Kankeltryck
Kankeltryck
Kankeltryck
Kankeltryck

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KANKELTRYCK. HEMMERSAM, MICHAEL. West-Indianisk reese-beskriffning, från åhr 1639. till 1645. Ifrån Amsterdam till St:Joris de Mina, itt Castell i Africa: Förrättadt och beskrefwin aff Michael Hemmersam/ borg: uthi Nurenberg. Och nu in på wårt swänska språåk förwänd och tryckt/ på Wijsingzborg... Visingsborg, Johan Kankel, 1674.
Liten 4:o. 170 x 138 mm. (8), 94 (saknar sista blanka bladet) s.
Senare (1800-tal) brunt skinnband med rikt guldornerad rygg med upphöjda bind och etiketter i rött och grönt skinn, pärmar med förgyllda ramar, yttre och intre denteller samt brokigt sprängda snitt. Nära skuren. Enstaka småfläckar (men allmänt ren inlaga), de sista 4 bladen uppfodrade vid falsen och med fina papperslagningar i kanterna.

Collijn 373, Almqvist 20.

Se text!

598300

2018-12-19