Gipsreliefer
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGRELIEFER, 2 st., "L´Inconnue de la Seine", gips, en etikettmärkt Paris 1922, längd ca 30 cm
HISTORIK:
L´Inconnue de la Seine är dödsmasken efter en okänd ung kvinna som under 1880-talet hittades i floden Seine i Paris. Dödsmasken var mycket omtalad och ett populärt motiv för avbilning av konststuderande under de nästkommande decennierna.
Slitage, nagg
598326
2018-12-12