Spegellampetter 1700-talets tredje kvartal
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, varav ena med Stockholms hallstämpel 1787, för vardera ett ljus, fasetterade glas med slipad dekor av stjärna, blykanter, ljusarmar i mässing, 45 x 20 cm
Blykanter kompletterade, glasen troligen omfolierade, fästen för ljusarmar med smärre skador och retuscher
598368
2018-12-15