Bordspingla brons Tredimensionellt
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORDSPINGLA, 1500-talets andra hälft, troligen Italien, brons, krönt av venusfigur, rikt ornerad med kartuscher, figurer och maskaroner, höjd ca 13 cm
PROVENIENS: Bengt Olssons samling och Axel Wennergren samling
EXPERTIS: I samarbete med Alexandre Lacroix på Sculpture Et Collection, Paris
Smärre bucklor, pinglan sannolikt senare
598395
2018-12-12