Bordspingla brons Tredimensionellt

Klubbat för:

10 000 SEK

6 000 SEK

BORDSPINGLA, 1500-talets andra hälft, troligen Italien, brons, krönt av venusfigur, rikt ornerad med kartuscher, figurer och maskaroner, höjd ca 13 cm
PROVENIENS: Bengt Olssons samling och Axel Wennergren samling
EXPERTIS: I samarbete med Alexandre Lacroix på Sculpture Et Collection, Paris

Smärre bucklor, pinglan sannolikt senare

598395

2018-12-12