Karta över Stockholm 1700-tal

Karta över Stockholm 1700-tal
Karta över Stockholm 1700-tal
Karta över Stockholm 1700-tal
Karta över Stockholm 1700-tal
Karta över Stockholm 1700-tal
Karta över Stockholm 1700-tal

Klubbat för:

8 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

STOCKHOLM. BIURMAN, GEORG. Charta öfwer Stockholm med des malmar och förstäder. Af hans kongl. maj:t til strandernes anläggning i nåder faststäld den 1. Iulii 1751. (Stockholm 1751).

Handkolorerad (samtida kolorit) graverad karta med stor kartusch i svartvitt och med Stockholms brandsignaler. Skala 1:12400. Ca 555 x 485 mm. Förgylld ram och glas.

Georg Biurman (1700-1755), svensk lantmätare och gravör vid gamla lantmäterikontoret i Stockholm. Han var även chef för lantmäteriets tryckeri från 1730-talet och framåt.

Se text!

598462

2018-12-15