Tumlare 17/1800-tal

Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal
Tumlare 17/1800-tal

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TUMLARE, 3 st, silver, stämplade Casimir Fredrich Meidt, (Karlskrona 1712-1723/44), stämplad av änkan 1731, Erik Regnman, (Söderhamn 1820-1836), samt Johan Jacob Ulfsberg (Nyköping 1793-1824/25), diameter ca 6 till 5, höjd 3,5 till 3 cm, total vikt ca 46 g

Bruksslitage, två tumlare något buckliga

598486

2018-12-13