Lockpokal Tyskland
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LOCKPOKAL, 1800-tal, tillverkad i enlighet med den stil som förekom på pokaler tillverkade vid Potsdams glasbruk omkring år 1700, balusterformat ben med luft, lätt konande cuppa med rikligt reliefslipad dekor i form av backanal, kulslipad rand kring cuppa och nod, ben med graverad bladhölstring, höjd ca 30 cm
PROVENIENS: Nils von Heidenstam (1890-1978)
598690
2018-12-19