Homeros m. Friedlaenders sign. etsningar

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SIGNERADE ETSNINGAR. (2). HOMEROS. Nausikaa-episoden. Fyra sånger ur Odysseen. Inl. K. Hagberg. Stockholm (Bibliofila Klubben) 1953.
8:o. 8 signerade etsningar Johhny Friedlaender (alla).
Klotskott originalpbd. Upplagan tryckt i 100 nr. ex.(av 245), detta nr 32. M. fl. 2 vol.

Omf.: Gobineau: Livet på resa. Övers. Lilly Vallquist. (Bibliofila Klubben, 1953, 7 sign. originaletsn. J. Couy, rött halvklot, 95 nr. ex., detta nr 32 av totalt 222 ).

Se text

598809

2018-12-18