Sonna Rosén ´´Solfjärdern´´ karmstol

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SONNA ROSÉN, ´´Solfjärdern´´ karmstol, 1900-talets andra hälft, formgiven 1948, Nässjö, svartlackerad trä, sits klädd i rött tyg, etikettmärkt, sitthöjd ca 43 cm

Ingår i Scandinavian Design tema auktion

Slitage, ställvis förlust av färg

598839

2018-12-13