Vägglampor klädda i Svenskt Tenn textil

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VÄGGLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft, stomme i mässing, skärmar klädda i textil "Catleya", mönstret formgivet under 1930-talets mitt av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, höjd ca 27 cm

Detta föremål ingår i vår tema auktion på belysning

Minimalt slitage

598872

2019-01-30