Vägglampor klädda i Svenskt Tenn textil
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft, stomme i mässing, skärmar klädda i textil "Catleya", mönstret formgivet under 1930-talets mitt av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, höjd ca 27 cm
Detta föremål ingår i vår tema auktion på belysning
Minimalt slitage
598872
2019-01-30