Vägglampor klädda i Svenskt Tenn textil

Såld för:

2 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VÄGGLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft, stomme i mässing, skärmar klädda i textil "Celotocaulis", mönstret formgivet ca 1930 av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, höjd ca 30 cm

Detta föremål ingår i vår tema auktion på belysning

Minimalt slitage

598875

2019-01-30