Karaffer Böhmen 1700- och 1800-tal

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KARAFFER, KANNA, 1700- och 1800-tal, Böhmen, 2 delar fasettslipade, guldbemålade, kanna med skär- och kulslipad dekor, mindre karaff med graverat alliansvapen, höjd ca 13,5-18 cm

PROVENIENS: Nils von Heidenstam (1890-1978)

En karaff saknar propp

598999

2018-12-19