Karaffer Böhmen

Karaffer Böhmen
Karaffer Böhmen
Karaffer Böhmen
Karaffer Böhmen
Karaffer Böhmen
Karaffer Böhmen
Karaffer Böhmen
Karaffer Böhmen

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

KARAFFER, 1 par, 1700-tal, Tyskland eller Böhmen, sk. "mundkaraffine", lökformade, riklig dekor i form av kulslipning och gravyr i form av bl.a. alliansvapen, delvist kulad botten, höjd ca 14 cm

PROVENIENS: Nils von Heidenstam (1890-1978)

Saknar ev. proppar

599003

2018-12-19