Johansfors glasservis

Johansfors glasservis
Johansfors glasservis
Johansfors glasservis
Johansfors glasservis
Johansfors glasservis
Johansfors glasservis
Johansfors glasservis
Johansfors glasservis

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

JOHANSFORS, glasservis, ca 80 dlr., klar samt grön glasmassa, 1900-talets första hälft, fasettslipad fot, bestående av: 9 champagneglas, 10 höga vitvinsglas, 12 vitvinsglas med grön cuppa, 9 vitvinsglas, 5 vitvinsglas med klockformad cuppa, 3 vitvinsglas med päronformad cuppa, 18 snapsglas, 3+15 sherryglas, höjd ca 7,5-21 cm

Modellerna är snarlika, nagg förekommer

599065

2018-12-16