Souvenirer Orienten
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOUVENIRER, 7 dlr, Orienten, 1900-talets mitt, Kukri, handtag i horn, skida i skinn och filigran i mässing med glaspärlor, Fatimas hand, mässing, hängsmycke i form av av grotesk mask, brons med glaspärlor, skrin med figur i lotusställning, fat, burk samt sigillstamp, Egypten, mässing med skarabéer i fajans, kniven ca 44 cm lång, skrinets största mått ca 12 cm
Proveniens: Inköpta av Kate von Arnold under resor i Orienten på 1950-70-talet
Slitage
599164
2018-12-14