Souvenirer Orienten

Souvenirer Orienten
Souvenirer Orienten
Souvenirer Orienten
Souvenirer Orienten
Souvenirer Orienten
Souvenirer Orienten
Souvenirer Orienten
Souvenirer Orienten
Souvenirer Orienten
Souvenirer Orienten
Souvenirer Orienten
Souvenirer Orienten
Souvenirer Orienten
Souvenirer Orienten

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SOUVENIRER, 7 dlr, Orienten, 1900-talets mitt, Kukri, handtag i horn, skida i skinn och filigran i mässing med glaspärlor, Fatimas hand, mässing, hängsmycke i form av av grotesk mask, brons med glaspärlor, skrin med figur i lotusställning, fat, burk samt sigillstamp, Egypten, mässing med skarabéer i fajans, kniven ca 44 cm lång, skrinets största mått ca 12 cm

Proveniens: Inköpta av Kate von Arnold under resor i Orienten på 1950-70-talet

Slitage

599164

2018-12-14