Silverbestick mestadels 1800-tal

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SILVERBESTICK, 29 dlr, silver, mestadels med inskriptioner/ graverade monogram, bestående av: 2 matgafflar, Adolf Fredrik Ekeberg, Göteborg, 1792, serveringssked, gammal fransk modell, Jacob Lenholm, Stockholm, 1831, serveringssked, gammal fransk modell, Johan Niklas Palm, Visby, 1857, bordsked, gammal fransk modell, Adolf Zethelius, Stockholm, 1824, bordsked, gammal fransk modell, Johan Petter Grönwall, Stockholm, 1832, bordssked, Carl Petter Norlin, Malmö, 1844, 10 teskedar, engelsk snäck modell, Johan Niklas Palm, Visby, 1850-68, 4 teskedar, gammal fransk modell, Matthias Hélen, Västervik, 1851-2, tesked, gammal fransk modell, Gustaf Adolf Cedergren, Stockholm, 1855, tesked, gammal fransk modell, Stockholm, 1850, tesked, gammal fransk modell, med svensk imporstämpel, soppslev, Carl Johan Bäckstadius, Västervik, 1834, soppslev med otydliga stämplar, 2 syltskedar, uppläggningsgaffel, Ragnar Ericson, Ystad, 1924, längd ca 14-40 cm, totalvikt (exl soppslev) ca 732 g

Soppslev med lagning, serveringsskedar är något snedda, slitage, bucklor, repor, ställvis anlöpning

599222

2018-12-16