Spetsglas 1700-tal

Spetsglas 1700-tal
Spetsglas 1700-tal
Spetsglas 1700-tal
Spetsglas 1700-tal
Spetsglas 1700-tal
Spetsglas 1700-tal

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

VINGLAS, 6 st, 1700-tal, varav 5 st spetsglas med luft i benen samt fot med omvikt kant, ett sk. toasting glass, England 1700-talets första hälft/mitt, höjd ca 15,5-17,5 cm

PROVENIENS: Nils von Heidenstam (1890-1978)

599291

2018-12-19