Förgyllt silver smycken med fasettslipade granater

Klubbat för:

2 200 SEK

2 000 SEK

SMYCKEN, 5 dlr, förgyllt silver med fasettslipade granater, mestadels 1900-talets mitt, bestående av: collier, stämplat ´´Germany´´, brosch/ hänge, stjärnaformad, örhängen, 1 par, blomsterformade, skruvstift, hänge i form av en kors, brosch i form av ett buket, collierslängd ca 39 cm, brosch/ hängeshöjd ca 4 cm, broschslängd ca 5 cm, örhängenshöjd ca 1.6 cm, hängeshöjd ca 3.5 cm, totalvikt ca 22.2 g

Brosch/ hänge med lagning till baksidan, öglan är ej silver och lagt till senare, några mindre nagg på stenar, broschen med en senare krok, ställvis anlöpning, bruksslitage

599295

2018-12-16