Fåtölj klädd i Morris-textil

Fåtölj klädd i Morris-textil
Fåtölj klädd i Morris-textil
Fåtölj klädd i Morris-textil
Fåtölj klädd i Morris-textil
Fåtölj klädd i Morris-textil
Fåtölj klädd i Morris-textil
Fåtölj klädd i Morris-textil
Fåtölj klädd i Morris-textil

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft, ben i bok, stoppad stomme klädd i textil "Golden Lily", mönstret formgivet 1899 av John Henry Dearle åt Morris & Co., sitthöjd ca 42 cm

Klädseln senare, bruksslitage

599298

2018-12-15