Silversmycken med pyriter
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SMYCKEN, 8 dlr, silver med pyriter, bestående av: brosch blomsterformad med svensk importstämpel, brosch med cabochonslipad ametist, ca 2.31 ct, örhängen, 1 par, blomsterformade, G Kaplan, Stockholm, 1953, skruvstift, örhängen, 1 par, med hängange, briolettslipade, lilla pastestenar samt med svensk importstämplar, hänge med blandslipad rökkvarts, ca 8 ct, med svensk importstämpel, kedja, pansarlänk medföljer, ring, med cabochonslipad ametist, ca 2.66 ct, 2 cabochonslipade bergkristaller, totalt ca 0.79 ct, med svensk importstämpel, ringstorlek 17, broschersdiameter ca 4 cm, örhängens höjd ca 3.5 cm och 1.5 cm, kedjanslängd ca 56 cm, totalvikt ca 51.3 g
Lilla pastestenar med mindre nagg, en pryit saknas på triangelformad brosch, ametisten på ringen med mindre repor, slitage, anlöpning
599301
2018-12-16