Spetsglas 1700-tal

Spetsglas 1700-tal
Spetsglas 1700-tal
Spetsglas 1700-tal
Spetsglas 1700-tal
Spetsglas 1700-tal
Spetsglas 1700-tal
Spetsglas 1700-tal
Spetsglas 1700-tal

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

VINGLAS, 1 par, omkring 1700-talets mitt, sannolikt England, konande cuppa, ben med luftspiral, fot med omvikt kant, graverad dekor i form av korslagda lagerkvistar med Fredrik Is namnchiffer under krona, höjd ca 17 cm

PROVENIENS: Nils von Heidenstam (1890-1978)

599328

2018-12-19